Kuntavaalit 2021

Tutustu kuntavaaliehdokkaisiimme!

 

Kunnissa tehdään päätöksiä, joilla on merkitystä meidän jokaisen arkeen. Kunnat päättävät muun muassa iltapäiväkerhojen toiminnasta, kiinteistö- ja kunnallisverosta ja siitä, miten katuvalot palavat. Kunnissa päätetään myös työ- ja elinkeinopolitiikasta, koulujen kielivalinnoista ja uimahallin lippujen hinnoista. Arki tehdään kunnissa.

Lisää tietoa antavat kuntien kuntavaalipäälliköt. Heidän yhteystietonsa ovat:

Kunta: Yhteyshenkilö(-t): Yhteystieto:
Aura Arvo Laakso arvo.laakso@gmail.com
Kaarina Janne Yla-Poikelus janne.yla-poikelus@live.fi
Koski Tl Jaakko Mikkola jaakko.mikkola@live.com
Kustavi Kirsi Lindroth kirsi.lindroth@innolla.fi
Kemiönsaari Jyrki Penna penna@kotimaatila-apu.fi
Laitila Kyosti Kuronen kyosti.kuronen@autohuovi.fi
Lieto Carl Lange ja Pasi Isokangas carl.erik.lange@gmail.com; pasi.isokangas@seutuposti.fi
Loimaa Teemu Heilala teemu.heilala@lantmannenagro.fi
Marttila Riitta Korimaki riitta.korimaki@aumanet.fi
Masku Jussi Sandberg sandbergjussi@gmail.com
Mynämäki Pertti Pulli pertti@pullit.fi
Naantali Tuija Leinonen tuijaleinonen65@gmail.com
Nousiainen Ilari Suominen suominenilari@gmail.com
Oripää Reijo Vainionmaa vainionmaa@gmail.com
Paimio Joonas Särvä ja Samu Salminen joonas.sarva@hotmail.com;

samu.salminen@icloud.com

Parainen Eeva Bergman eeva.bergman@gmail.com
Pyhäranta Taija Malmsten taija.malmsten@kouluelektroniikka.fi
Pöytyä Esko Tuuppa tuuppa@pp.inet.fi
Raisio Harri Seikola harri.seikola@seikola.fi
Rusko Ari Rusi ari.rusi@luottamushenkilo.rusko.fi
Salo Anu Aaltonen anuhaaltonen@gmail.com
Sauvo Johan Södenholm johan.soderholm@sauvo.fi
Somero Markku Mäki-Teeri mmteeri@gmail.com
Taivassalo Jaana Kuusisto jaana.kuusisto@gmail.com
Turku Alvar Euro alvar.euro@kokoomus.fi
Uusikaupunki Eija Maikola eija.maikola@gmail.com
Vehmaa Seppo Lehto sele@utu.fi

 

Varsinais-Suomen Kokoomus jakoi Vuosi vaaleihin-kampanjassaan seitsemän kokoomuslaisen tarinan siitä, miten heistä tuli oman kuntansa kehittäjiä, demokratian puolustajia ja vastuunkantajia.

Lue inspiroivat tarinat täältä:

Sanna Pitkänen – Kuntavaalit 2021

Janika Takatalo -Kuntavaali 2021

Laura Mikkola – Kuntavaalit 2021

Jaana Kuusisto-Kuntavaalit 2021

Alvar Euro-kuntavaalit 2021

Pasi Björk- kuntavaalit 2021

Anu Perho- Kuntavaalit 2021