Kuntavaalit 2021

Haluatko vaikuttaa oman kotikuntasi tulevaisuuteen? Onko sinulla parhaat näkemykset siitä, miten asiat pitäisi kaupungissasi hoitaa? Tie kuntavaaliehdokkaaksi on jokaisella oma, mutta syy lähetä mukaan on kuitenkin sama: halu vaikuttaa tärkeäksi kokemiinsa asioihin ja tahto korjata havaitsemiaan epäkohtia.

Mitäpä jos lähtisit itse päättämään asioista? Seuraavat kuntavaalit järjestetään keväällä 2021 – lähde ehdolle!

Kunnissa on nimetty ensimmäiset ehdokkaat syksyn aikana, mutta mukaan mahtuu vielä kaikissa kunnissa. Voit ilmaista halukkuutesi tai ilmiantaa sopivan ehdokkaan täältä.

Lisää tietoa antavat kuntien kuntavaalipäälliköt. Heidän yhteystietonsa ovat:

Kunta: Yhteyshenkilö(-t): Yhteystieto:
Aura Arvo Laakso arvo.laakso@gmail.com
Kaarina Janne Yla-Poikelus janne.yla-poikelus@live.fi
Koski Tl Jaakko Mikkola jaakko.mikkola@live.com
Kustavi Kirsi Lindroth kirsi.lindroth@innolla.fi
Kemiönsaari Jyrki Penna penna@kotimaatila-apu.fi
Laitila Kyosti Kuronen kyosti.kuronen@autohuovi.fi
Lieto Carl Lange ja Pasi Isokangas carl.erik.lange@gmail.com; pasi.isokangas@seutuposti.fi
Loimaa Teemu Heilala teemu.heilala@lantmannenagro.fi
Marttila Riitta Korimaki riitta.korimaki@aumanet.fi
Masku Jyrki Sandberg sandbergjussi@gmail.com
Mynämäki Karri Lehtonen karri@mynaliikenne.fi
Naantali Tuija Leinonen tuijaleinonen65@gmail.com
Nousiainen Ilari Suominen suominenilari@gmail.com
Oripää Reijo Vainionmaa vainionmaa@gmail.com
Paimio Joonas Särvä ja Samu Salminen joonas.sarva@hotmail.com; samu.salminen@icloud.com
Parainen Markku Jarvinen markku.jarvinen@parnet.fi
Pyhäranta Taija Malmsten taija.malmsten@kouluelektroniikka.fi
Pöytyä Esko Tuuppa tuuppa@pp.inet.fi
Raisio Harri Seikola harri.seikola@seikola.fi
Rusko Ari Rusi ari.rusi@luottamushenkilo.rusko.fi
Salo Anu Aaltonen anuhaaltonen@gmail.com
Sauvo Johan Södenholm johan.soderholm@sauvo.fi
Somero Markku Mäki-Teeri mmteeri@gmail.com
Taivassalo Jaana Kuusisto jaana.kuusisto@gmail.com
Turku Alvar Euro alvar.euro@kokoomus.fi
Uusikaupunki Eija Maikola eija.maikola@gmail.com
Vehmaa Seppo Lehto sele@utu.fi

 

Varsinais-Suomen Kokoomus jakoi Vuosi vaaleihin-kampanjassaan seitsemän kokoomuslaisen tarinan siitä, miten heistä tuli oman kuntansa kehittäjiä, demokratian puolustajia ja vastuunkantajia.

Lue inspiroivat tarinat täältä:

Sanna Pitkänen – Kuntavaalit 2021

Janika Takatalo -Kuntavaali 2021

Laura Mikkola – Kuntavaalit 2021

Jaana Kuusisto-Kuntavaalit 2021

Alvar Euro-kuntavaalit 2021

Pasi Björk- kuntavaalit 2021

Anu Perho- Kuntavaalit 2021