Kuntavaalit 2021

Kunnissa tehdään päätöksiä, joilla on merkitystä meidän jokaisen arkeen. Kunnat päättävät muun muassa iltapäiväkerhojen toiminnasta, kiinteistö- ja kunnallisverosta ja siitä, miten katuvalot palavat. Kunnissa päätetään myös työ- ja elinkeinopolitiikasta, koulujen kielivalinnoista ja uimahallin lippujen hinnoista. Arki tehdään kunnissa.

Kuntavaalit on paras tilaisuus vaikuttaa oman lähiympäristön asioihin ja saada aikaan konkreettisia muutoksia. Seuraavat kuntavaalit toimitetaan tänä keväänä. Lähde mukaan vaikuttamaan. Tule kokoomuksen ehdokkaaksi!

Varsinaissuomalaisissa kunnissa on nimetty ensimmäiset ehdokkaat viime syksyn aikana, mutta mukaan mahtuu vielä useimmissa kunnissa. Voit ilmaista halukkuutesi tai ehdottaa sopivan ehdokkaan täältä.

Lisää tietoa antavat kuntien kuntavaalipäälliköt. Heidän yhteystietonsa ovat:

Kunta:Yhteyshenkilö(-t):Yhteystieto:
AuraArvo Laaksoarvo.laakso@gmail.com
KaarinaJanne Yla-Poikelusjanne.yla-poikelus@live.fi
Koski TlJaakko Mikkolajaakko.mikkola@live.com
KustaviKirsi Lindrothkirsi.lindroth@innolla.fi
KemiönsaariJyrki Pennapenna@kotimaatila-apu.fi
LaitilaKyosti Kuronenkyosti.kuronen@autohuovi.fi
LietoCarl Lange ja Pasi Isokangascarl.erik.lange@gmail.com; pasi.isokangas@seutuposti.fi
LoimaaTeemu Heilalateemu.heilala@lantmannenagro.fi
MarttilaRiitta Korimakiriitta.korimaki@aumanet.fi
MaskuJussi Sandbergsandbergjussi@gmail.com
MynämäkiKarri Lehtonenkarri@mynaliikenne.fi
NaantaliTuija Leinonentuijaleinonen65@gmail.com
NousiainenIlari Suominensuominenilari@gmail.com
OripääReijo Vainionmaavainionmaa@gmail.com
PaimioJoonas Särvä ja Samu Salminenjoonas.sarva@hotmail.com;

samu.salminen@icloud.com

ParainenEeva Bergmaneeva.bergman@gmail.com
PyhärantaTaija Malmstentaija.malmsten@kouluelektroniikka.fi
PöytyäEsko Tuuppatuuppa@pp.inet.fi
RaisioHarri Seikolaharri.seikola@seikola.fi
RuskoAri Rusiari.rusi@luottamushenkilo.rusko.fi
SaloAnu Aaltonenanuhaaltonen@gmail.com
SauvoJohan Södenholmjohan.soderholm@sauvo.fi
SomeroMarkku Mäki-Teerimmteeri@gmail.com
TaivassaloJaana Kuusistojaana.kuusisto@gmail.com
TurkuAlvar Euroalvar.euro@kokoomus.fi
UusikaupunkiEija Maikolaeija.maikola@gmail.com
VehmaaSeppo Lehtosele@utu.fi

 

Varsinais-Suomen Kokoomus jakoi Vuosi vaaleihin-kampanjassaan seitsemän kokoomuslaisen tarinan siitä, miten heistä tuli oman kuntansa kehittäjiä, demokratian puolustajia ja vastuunkantajia.

Lue inspiroivat tarinat täältä:

Sanna Pitkänen – Kuntavaalit 2021

Janika Takatalo -Kuntavaali 2021

Laura Mikkola – Kuntavaalit 2021

Jaana Kuusisto-Kuntavaalit 2021

Alvar Euro-kuntavaalit 2021

Pasi Björk- kuntavaalit 2021

Anu Perho- Kuntavaalit 2021